понедељак, 12. април 2010.

Статут ПУЛС Србије

ПОКРЕТ УДРУЖЕНИХ ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА СРБИЈЕ
ПУЛС Србије
- С Т А Т У Т -
Предмет Статута
Члан 1
Статут Покрета удружених локалних самоуправа уређује: назив и седиште Покрета; симбол визуелног идентитета; изглед и садржину печата Покрета и организационих јединица по територијалном принципу; програмске циљеве; услове и начин учлањивања и престанка чланства; права, обавезе и одговорности чланова; организација по територијалном принципу и унутрашња организација, органи, њихова овлашћења, састав, начин избора и опозива, трајање мандата и начин одлучивања; заступање политичке странке; поступак за измене и допуне програма и статута и поступак доношења и измена других општих аката политичке странке, ако их доноси; остваривање јавности рада; начин одлучивања о удруживању политичке странке у шире политичке савезе у земљи и иностранству и спајању политичке странке; начин финансирања политичке странке; начин обављања унутрашње контроле финансијског пословања; лице одговорно за финансијско пословање, подношење извештаја и вођење књига политичке странке и лице овлашћено да контактира са надлежним органом; начин доношења одлуке о престанку рада; начин располагања имовином политичке странке у случају престанка, као и друга питања од значаја за рад и деловање политичке странке.
Циљ Покрета
Члан 2
Покрет удружених локалних самоуправа Србије је политичка странка која у остваривању својих програмских начела Србију види као парламентарну, суверену, политички и војно независну, економски јаку, социјално уређену, модерну и посвећену традиционалним вредностима са приоритетом децентрализације у свим областима друштвеног живота.
Назив и седиште Покрета
Члан 3
Назив покрета је: Покрет удружених локалних самоуправа Србије.
Скраћени назив је: ПУЛС Србије.
Седиште је: у Kраљеву.
Симбол визуелног идентитета Покрета је: Беле боје са црвено плавим тракама на десној страни и текстом ПУЛС Србије, ПОКРЕТ УДРУЖЕНИХ ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА.
Печат Покрета је округлог облика, у средини печата је знак ПУЛС Србије, а по рубовима печата Покрет удружених локалних самоуправа Срије.
Печат организационих јединица је павоугаоног облика, у горњем делу печата је текст Покрет удружених локалних самоуправа Србије, у средини текст ПУЛС Србије и у доњем делу (назив локалне организационе јединице)
Учлањење
Члан 4
У Покрет се може учланити пунолетни грађанин који прихвата програмска начела, циљеве и Статут и спреман је да ради на њиховом остваривању. Чланство се стиче давањем писмене сагласности на формулару – приступници коју верификује Одбор локалне организационе јединице, у року од месец дана од дана потписивања приступнице.Чланство у другим политичким странкама не представља сметњу за чланство у ПУЛСУ Србије.
Права и обавезе чланова
Члан 5
Сваки члан Покрета има право да бира органе Покрета и да буде биран у органе Покрета. Слободно може заузимати ставове о питањима о којима се одлучује и да износи своје мишљење. Право бирања и да буде биран члан стиче након месец дана од дана пријема у Покрет. Члан Покрета је дужан да спроводи политичке смернице Покрета које резултирају из Програма и Статута у складу са одлукама донетим на органима Покрета, већинским бројем гласова.
Престанак чланства
Члан 6
Чланство престаје на лични захтев, напуштањем Покрета или исључењем од стране месно надлежне организационе јединице и Председништва Покрета у случајевима деловања против програмских начела Покрета.
Предлог за брисање из евиденције доноси месно надлежни Одбор , Извршни одбор, односно Председништво.
Жалба на брисање из евиденције подноси се Извршном одбору.
Уколико члан делује супротно политици странке и статута, не поштује обавезе одборника, посланика или функционера у органима власти може бити искључен из странке. О длуку о искључењу доноси надлежни орган локалне организације или Председништво странке када се ради о нарушавању интереса странке у целини (деловање на републичком нивоу).

Органи Покрета
Члан 7
Органи Покрета су :
- Скупштина Покрета,
- Председништво Покрета.
- Главни одбор Покрета,
- Извршни одбор,
- Надзорни одбор Покрета,
- Одбори локалних организационих јединица
- Суд части
Радна тела покрета
- Статутарни одбор,
- Савети Покрета
Скупштина Покрета
Члан 8
Скупштину Покрета чини 3% оснивача Покрета за први сазив а за све остале сазиве на основу остварених резултата избора из сваке локалне организационе јединице. Критеријуме за утврђивање остварених изборних резултата утврдиће Главни одбор покрета. Сви чланови Главног одбора, Председништва, Извршног одбора и чланови Савета Покрета су чланови Скупштине.
Скупштина Покрета је највиши орган и надлежна је за :
1. Усвајање Програма, Статута, Одлуке о оснивању политичке странке и Одлуку о избору лица за заступање политичке странке.
2. Потврђивање декларација, препорука и других општих аката.
3. Доношење политичког Програма.
4. Верификује Председавајућег, Заменика председавајућег и чланове Председништва ПУЛС Србије
5. Доноси пословник о свом раду
Заседање
Члан 9
Скупштина има председавајућег и заменика председавајућег које бира Скупштина на предлог председништва на временски период од 4. године. Скупштина заседа најмање једанпут у четири године, а Скупштину сазивају Председништво, Главни одбор или више од 1/3 локалних организационих јединица.
Скупштина пуноважно одлучује ако је присутна већина од укупног броја чланова.
Скупштина већином гласова присутних доноси скупштинске одлуке, за измену Статута потребна је квалификована већина од укупног броја присутних.
Начин гласања
Члан 10
Скупштина доноси одлуке јавним гласањем.
Председништво Покрета
Члан 12
Председништво Покрета чине председавајући Председништва, заменик председавајућег и максимално 15 чланова председништва, с тим што је мандат председавајућег и заменика 12 месеци и ротира са члановима председништва.
Председништво Покрета чине по један представник сваке организационе јединице оснивача. Редослед ротирања првог председавајућег и заменика председавајућег одређује се на основу броја оснивача из локалне организационе јединице за први сазив, а за све остале сазиве према оствареним изборним резултатима. Критеријуме за вредновање остварених изборних резултата утврђује главни одбор Покрета.
Преседништво Покрета консензусом може кооптирати за члана председништва представника из локалне оранизационе јединице која има одговарајући изборни резултат и приступи Покрету, подписивањем изјаве о приступању.
Председседавајући Председништва Покрета представља и заступа Покрет, председава радом Председништва одређује послове заменика и чланова председништва, даје пуномоћ за заступање пред судом или другим организацијама.
Надлежност Председништва:
- спроводи политику Покрета између два заседања Главног одбора
- припрема седнице Главног Одбора
- припрема програмска и друга акта и предлаже Одбору на усвајање
- саставља годишњи финансијски извештај и доставлља Одбору на усвајање
- иницира предлоге за седнице Одбора
- именује Извршни одбор странке
- доноси пословник о свом раду
У свом раду председништво одлучује двотрећинском већином.
Избор и трајање мандата
Члан 13
Мандат преседништва траје четири године.
У ванредним ситуацијама Главни одбор Покрета може продужити мандат председништву до 12 месеци.
Главни одбор
Члан 14
Главни одбор Покрета чине председништво Покрета, председник и заменик председника Извршног одбора и по један члан предложен од стране локалних огранизационих јединица, на свaких до једне хиљаде оснивача а за све остале сазиве на основу остварених резултата избора из сваке локалне организационе јединице. Критеријуме за вредновање остварених изборних резултата утврдиће Главни одбор покрета консензусом.
Главни одбор Покрета консензусом може кооптирати за члана представника из локалне оранизационе јединице која има одговарајући изборни резултат или минимално 300 чланова и приступи Покрету, подписивањем изјаве о приступању.
Задаци и обавезе Главног одбора
Члан 15
1. Предлаже Скупштини Програм и Статут Покрета, измене и допуне као и Пословник о раду Скупштине Покрета.
2. Одлучује о учешћу на покрајинским и републичким изборима,
3. Доноси одлуку о предизборним и постизборним коалицијама на покрајинском и републичком нивоу, стим да локалне организационе јединице имају потпуну аутономију у доношењу одлука о предизборним и постизборним коалицијама на локалном нивоу.
4. Доноси одлуку о истицању свог председничког кандидата или о подршци заједничког кандидата у сарадњи са другим странкама
5. Доноси одлуку о уласку и изласку у владајућу већину на нивоу Републике
6. На предлог Председништва утврђује кандидате за именовања и разрешења у републичким органима власти.
7. Утврђује критеријуме за листу кандидата за народне посланике.
8. Утврђује критеријуме за одабир посланика са листе кандидата
9. Одлучује о одузимању мандата
10. Управља радом ПУЛС-а
11. Предлаже измене статута и програма Покрета између две скупштине
12. Именује Надзорни одбор и Статутарни одбор
13. Усваја финансијски план ПУЛС-а
14. Усваја завршни рачун странке на предлог Председништва
15. На предлог председништва оснива савете и одборе за поједина друштвена питања и именује чланове савета.
16. Доноси пословник о свом раду
17. Доноси одлуку о престанку рада ПУЛС-а као и начину располагања његовом имовином у случају престанка рада.
Главни Одбор одлучује 2/3 већином укупног броја чланова.
Мандат Главног одбора везан је за мандат Председништва Покрета.
Главни одбор се одржава најманје једном у три месеца.
Главни одбор сазива председништво ПУЛС-а Србије по својој одлуци или на захтев 1/3 чланова Главног одбора.У случају одсуства председавајућег и заменика председавајућег председништва седницом Главног одбора председава најстарији члан.
Одбором председава председавајући или његов заменик у случају одсудности председавајућег.
Извршни одбор
Члан 16
Извршни одбор је главни оперативни орган странке и заседа једанпут у три месеца а може и чешће по потреби.
Извршни одбор има 9 чланова, које бира председништво на предлог локалних организационих јединица
Извршни одбор обавља следеће послове:
- спроводи одлуке председништва и главног одбора
- прави планове за изборну кампању на нивоу Републике
- координира активности на нивоу странке у текућем раду и изборној кампањи
- успоставља јединствен проток информација између свих органа странке
- припрема финансијски план странке као и финансијски план за изборну кампању за републичке изборе
- у оквиру извршног одбора је и технички секретар странке.
У извршни одбор именују се људи са искуством у одређеним областима.
Мандат Извршног одбора је 4 године.
Председник Извршног одбора може да предложи да се изврши замена члана Извршног одбора, локалној организационој јединици.
Надзорни одбор Покрета
Члан 17
Надзорни одбор је орган унутрашњег финансијског надзора странке кога чине три члана а бира га главни одбор покрета на период од четири године.
Надзорни одбор покрета врши контролу прихода, употребу финансијских средстава и управљања имовином која је у власништву ПУЛС-а Србије и о томе подноси годишњи извештај Главном одбору Покрета. Надзорни одбор из свог састава бира председника.
Статутарни одбор Покрета
Члан 18
Статутарни одбор је орган унутрашњег правног надзора ПУЛС-а Србије који има три члана, бира га Главни одбор покрета на период од четири године. Статутарни одбор тумачи Статут странке, по потреби тумачи статутарност одлука органа покрета, решава сукобе надлежности и слично.
Статутарни одбор из свог састава бира председника.
Чланови статутарног одбора не могу бити чланови Главног одбора.
Савети Покрета
Члан 20
Савети покрета чине стручњаци и јавне личности међу члановима и симпатизерима Покрета.
Председништво именује савете у области економије, социјалне политике и друге, који предлажу председништву и главном одбору одлуке и мишљења из своје области.
Одбори локалних организационих јединица
Члан 21
Локалне организациопне јединице функционишу на локалном нивоу. Оне имају своје статутарне одлуке који аутономно дефинишу начин функционисања организационе јединице као и њене огране и исти не сме бити у супротности са одредбама Статута ПУЛС-а Србије.
Локалне организационе јединице дужне су да донесу своје статуте у року од 60 дана и да исте доставе статутарној комисији.
Суд части
Члан 22
Суд части бира председништво Покрета а чине га четири члана и председник Покрета.
Суд части доноси Правилник о дисциплинској одговорности чланова Покрета.
Посланици и одборници ПУЛС-а Србије
Члан 23
Посланици изабрани са листе ПУЛС-а Србије морају у парламенту спроводити политику органа ПУЛС-а Србије и за свој рад поред грађана су одговорни и органима странке. Непоштовање политике странке може за последицу имати смену са места посланика.
Одборници са листе локалне организационе јединице ПУЛС-а Србије морају у Скупштинама спроводити политику локалних органа странке и поред грађана одговорни су за свој рад локалним органима странке. У случају да одборници у свом раду одступју од договорене политике локалне организационе јединице, надфлежни орган локалне организационе јединице може покренути поступак смене.
Извештавање унутар Покрета
Члан 24
Сви наведени органи и њихови председници су дужни да подносе редовне писане извештаје о свом раду надлежном органау Покрета.
Члан 25
Извештаји о раду су јавни за чланове Покрета
Јавност рада
члан 26
Рад странке је транспарентан за локалне организационе јединице као и за све грађане и институције.
Начин финансирања Покрета
Члан 26
Средстав за функционисање странке се сходно Закону о финасирању политичких странака обезбеђују из :
-јавних извора (буџета) и
-приватних извора (чланарине, прилога, донација и др.)
Члан 27
Средстава се користе за текући рад странке као и за финансирање изборне кампање а по одлуци председништва странке.
Свака јединица локалне самоуправе има свој текући рачун- подрачун.
Свака локална организациона јединица финансира своје активности.
Наменска средства из републичког буџета,за финансирање активности Покрета која су уплаћена на рачун Покрета користиће се за финансирање изборних активности локалних организационих јединица а према одлуци Главног одбора.
Члан 28
Странка води материјално-финансијско пословање у складу са законом, води књиговодство и саставља извештаје о пословању сходно прописима.
Председавајући председништва ПУЛС-а Србије и лице које он овласт су испред странке као правног лица одговорни за финансијско пословање. Једино по одлуци председништва странке могу се подписати уговори који подразумевају финансијске обавезе странке и такве уговоре подписује председавјући председништва или по овлашћењу заменик.
Председник Извршног одбора је лице овлашћено да контактира са надлежним органима и одговорно је за подношење извештаја и вођење књига.
Прелазне и завршне одредбе Статута Покрета
Члан 29
Странка може престати са радома одлуком две трећине од укупног броја чланова Главног одбора Покрета
Члан 30
У случају престанка рада странке Главни одбор доноси одлуку о начину располагања имовином странке.

Измене и допуне
Члан 31
Статут доноси Скупштина Покрета на предлог Председништва и Главног одбора Покрета.
Члан 32
Овај статут ступа на снагу даном прихватања на оснивачкој скупштини.

Нема коментара:

Постави коментар